Keresőképtelenségi kisokos AH módra

A jelenlegi, koronavírus okozta veszélyhelyzetben azt tapasztaljuk, hogy 2021. márciusában fordult elő szolgáltatásban érintett partnereinknél a legtöbb keresőképtelen eset, köztük sokan érintettek voltak a koronavírusban is.

Az elmúlt időszakban volt jogszabályi változás a keresőképtelenség igazolása tekintetében, így az alábbiakban összegyűjtjük az ezzel kapcsolatos legfontosabb információkat, hogy tudják, mire érdemes odafigyelni, hogy a betegállományban töltött időszakra járó ellátás rendben elszámolható legyen.

  • 2021. január 01-től új formátumú igazolás van érvényben, megszűntek a korábban alkalmazott rózsaszín nagyalakú, illetve kutyanyelvként emlegetett igazolások, s egy rövid átmeneti időszak után, mikor mind a régi, mind az új igazolások használatban voltak, 2021. február 19-től már kizárólag csak az új formátumú nyomtatvány alapján számfejthető az ellátás.

  • a veszélyhelyzet ideje alatt érvényben van az a gyakorlati módszer, hogy az orvostól a beteg elektronikusan, e-mailben is megkaphatja az orvosi igazolást, melyet továbbíthat a munkáltatója felé elszámolás céljából. A veszélyhelyzet elmúltával azonban ezeket a nyomtatványokat eredeti példányban is szükséges beszerezni és utólagosan leadni a munkahely felé.

  • az igazolásokon érdemes ellenőrizni a személyes adatokat, illetve a keresőképtelen időszak kezdetét, végét is. Amennyiben az igazolás kiállításának időpontját követően is fennáll a betegség ténye, akkor a folyamatos keresőképtelenség melletti jelzés szerepel, amennyiben pedig felgyógyul a beteg, akkor a keresőképes résznél szerepel a keresőképtelenség időszakának utolsó napját követő naptári nap. Az igazolás nélkülözhetetlen eleme, hogy szerepeljen rajta a keresőképtelenség kódja, mely alapján a megfelelő ellátás számfejtésre kerül. Nem hiányozhat a nyomtatványról a kerek orvosi bélyegző, illetve a négyszögletes intézményi bélyegző sem. A betegállományban töltött időszak lefedésére szolgáló igazolást a munkahelyen a legelső munkában töltött napon szükséges bemutatni a közvetlen felettes / HR felé, hogy az elszámolásra kerüljön.

  • általános betegség esetén a keresőképtelenség kódja “8”-as, ez esetben először betegszabadság kerül elszámolásra, amennyiben pedig az érintett kimeríti az éves szinten járó 15 munkanap betegszabadságot (évközben belépőknek időarányosan jár), azt követően táppénz ellátás kerül számfejtésre.

  • beteg gyermek gondozása esetén a keresőképtelenség kódja “5”-ös, plusz nyilatkozat mellékelésére is szükség van az elszámoláshoz. Fontos tudni, hogy mennyi GYÁP nap áll az érintett rendelkezésére (gyermek születésnapjától a következő születésnapig jogszabály szerinti mérték), esetleges túlvétel esetén táppénz ellátás elszámolására nincs lehetőség.

  • említést érdemel az az eset, mikor a keresőképtelenség kódja “7”-es, ez esetben hatósági elkülönítés, karantén van elrendelve az érintett esetében, mert pl. vár a tesztelés eredményére vagy valamelyik hozzátartózója koronavírusos beteg és emiatt karantén lett részére is elrendelve. Azt tapasztaljuk, hogy amennyiben a koronavírusos beteg esetén a teszt pozitívnak bizonyul, úgy az orvos “8”-as kóddal állítja ki a keresőképtelen igazolást.

  • a betegszabadság idejére az ellátás mértéke a távolléti díj 70%-a. Táppénz esetén, amennyiben az érintett rendelkezik legalább 730 nap folyamatos biztosításban töltött idővel (ennyi ideje van jelenlegi munkáltatójánál munkaviszonyban és abban nem volt megszakítás pl. fizetés nélküli szabadság miatt vagy a korábbi és a jelenlegi munkaviszonyai között nincs 30 napnál hosszabb megszakítás), akkor a táppénz mértéke 60%, amennyiben nem rendelkezik 730 nap folyamatos biztosításban töltött idővel vagy kórházi ellátásban részesült, úgy a táppénz mértéke 50%.

  • a folyamatos biztosításban töltött idő elbírálásához elengedhetetlen, hogy munkáltatójánál rendelkezésre álljon TB kiskönyve. Újfelvételesek esetében ezért fontos a munkába álláskor leadni a korábbi munkaviszonyokat is tartalmazó igazolványt, melyből kiderül annak ténye, hogy az elmúlt 2 évben jogviszonyai alapján folyamatosnak tekinthető-e a biztosítása.

ALFA-HUMAN! A humán szolgáltatásról mindent!

Previous
Previous

Átjárható SZÉP-kártya zsebek

Next
Next

Adóbevallás 2021